Zapobieganie wilgoci, czyli izolacja fundamentów

Obecnie coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego jak ważna jest izolacja fundamentów. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ona zabezpiecza ściany przed wsiąkaniem w nie wody, przez którą w późniejszym czasie pojawia się wilgoć oraz pleśń a może także doprowadzić do zawalenia się budynku.

Hydroizolacja fundamentów, czyli ich izolacja

izolacja przeciwwilgociowaGdyby nie izolacja przeciwwilgociowa, to nasze fundamenty wsiąkałyby wodę jak gąbka a to oznacza, że wilgoć pojawiłaby się nie tylko w najniższych partiach domu, czyli piwnicy, ale również zaatakowałaby wyższe partie domu. A tu już niestety bardzo prosta droga do zniszczenia ścian a co gorsza zawalenia się budynku. W przypadku izolacji przeciwwilgociowej wyróżnia się jej dwa rodzaje, pionową oraz poziomą. Ta pierwsza zabezpiecza pionową powierzchnię fundamentów. W ten sposób zabezpieczamy je przed wsiąkaniem w nie wody. Z kolei drugi rodzaj układa się w poprzek fundamentów, zabezpieczając w ten sposób wyższe partie przed podciąganiem wody w górę. Jednak oprócz rodzajów wyróżnia się także stopień izolacji fundamentów, który zależy od poziomu wód gruntowych a także od rodzaju gruntu, na którym chcemy postawić dom. W tym przypadku wyróżnia się lekką izolację przeciwwilgociową oraz średnią. Ta pierwsza wykonywana jest w sytuacji gdy grunt jest przepuszczalny a poziom wód bardzo niski. Z kolei tą drugą wykonuje się wtedy kiedy grunt jest przepuszczalny, ale poziom wód gruntowych może się okresowo podnosić.

Najczęściej wykorzystywanymi materiałami do hydroizolacji poziomej fundamentów jest papa lub folia. Natomiast w przypadku hydroizolacji pionowej wykorzystuje się papę asfaltową, folię polietylenową, membrany, bitumiczne lub polimerowe masy hydroizolacyjne, zaprawę, bentonit, beton wodoodporny, emulsje asfaltowe lub lateksowe czy folię kubełkową.