Zalety systemów paletyzacji

Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna pracować w automatycznym trybie pracy. Do tego jednak potrzebne są specjalne maszyny, które współdziałając ze sobą będą w stanie wyręczyć pracowników w ich obowiązkach. Maszyny te to na przykład transportery czy też owijarki do palet.

Jak wygląda system paletyzacji?

systemy paletyzacjiOd kilku lat obserwowany jest znaczny wzrost wydajności pracy różnych przedsiębiorstw, takich jak magazyny, czy też zakłady produkcyjne. Powodem tego stanu rzeczy są systemy paletyzacji, czyli system pracy oparty na współdziałających ze sobą maszynach. Głównym celem takich systemów wykonywania zadań w przedsiębiorstwie jest znaczne przyśpieszenie pracy, a tym samym wzrost wydajności zakładu. System paletyzacji oparty jest zazwyczaj o kilka maszyn, ale szczególnie ważny jest wielofunkcyjny robot przemysłowy. Jest on wyposażony w chwytne ramię, dzięki któremu jest on wstanie przenosić towar na palety, znajdujące się na transporterze taśmowym. Palety po dotarciu w punkt, gdzie znajdują się owijarki do palet, są odpowiednio przygotowywane do dalszego transportu. Następie na transporterze docierają do hali przeładunkowej, gdzie są załadowywane na samochód transportowy. Systemy paletyzacji maja tez zaletę że są praktycznie bezobsługowe, wymagają jedynie regularnej kontroli. Coraz częściej jednak takie systemy są wyposażone również w system alarmowy, który powiadamia o błędnym działaniu jakiejś maszyny. Pozwala to pracownikom danego magazynu czy fabryki szybko zlokalizować miejsce usterki i przywrócić właściwą pracę systemu.

Obecnie zadania wykonywane na magazynie czy też w fabryce przebiegają znacznie szybciej. Jest to możliwe dzięki temu, że w tych zakładach używa się coraz większej ilości maszyn. Dzięki nim większość zadań wykonywanych jest bez udziału pracowników.