Wykorzystanie nitów w technice

 

Technika cały czas idzie do przodu i niektóre rozwiązania tracą na znaczeniu w obliczu rozwoju technologicznego i wyszukiwania coraz skuteczniejszych metod działania. Nie inaczej jest w przypadku sposobów łączenia elementów. Na początku dwudziestego wieku nity wykorzystywano na bardzo szeroką skalę. Dzisiaj ich rola w technice nie jest już tak wielka, ale wciąż korzysta się z nich w wielu sytuacjach.

Nity ze stali nierdzewnej w technice

nity nierdzewneCzym właściwie jest nit? Nit to niewielki element wykonany z metalu, który wykorzystuje się w tak zwanym procesie nitowania. Nitowanie to nic innego jak proces łączenia ze sobą różnych elementów konstrukcyjnych. Za pomocą nitów łączy się elementy płaskie, którymi są zazwyczaj mniejsze lub większe fragmenty blach. Nity mają wygląd bardzo krótkiego pręta, który z jednej strony ma tak zwany łeb, a z drugiej tak zwaną zakuwkę. Zanim odkryto metody spawania, nity były wykorzystywane na bardzo szeroką skalę. Wykorzystywano je głównie do budowy samolotów, lokomotyw parowych oraz wielkich mostów. Wówczas była to bardzo popularna metoda przede wszystkim ze względu na niskie koszty i jednocześnie łatwość łączenia elementów. O tym, jak wielki wpływ na technikę miało wynalezienie nitów, niech świadczy fakt, że nadal są używane. Obecnie najczęściej stosuje się nity nierdzewne, które są odporne na upływ lat i związaną z tym korozję. Dzięki temu są bardzo trwałe i mogą wiele lat łączyć dane elementy.

Nity, podobnie jak inne odkrycia techniki z ubiegłych wieków, dzisiaj tracą mocno na znaczeniu. Jednak nawet jeśli nie są używane w takim stopniu jak kiedyś, to w dalszym ciągu są pomocą dla ludzi związanych właśnie z szeroko pojętą techniką. To świadczy o tym, że nitowanie to bardzo skuteczny sposób na łączenie róznych elementów konstrukcyjnych.