Waga z legalizacją

Jeśli wrzucimy w wyszukiwarkę internetową frazę „waga z legalizacją”, wiecie czego będzie dotyczyła zdecydowana większość wyników? Informacji, co jaki czas należy oddawać wagę do legalizacji. Poszukującym tej informacji, udzielam jej już na wstępie – co 25 miesięcy, a pozostałych zapraszam do krótkiej notki o tym, czym jest legalizacja.

Dlaczego waga sklepowa musi mieć legalizację?

waga sklepowa z legalizacjąNa rynku dostępne są dziś rozmaite wagi elektroniczne. Te do użytku domowego nie wymagają legalizacji, jednak już te, które wykorzystywane będą w handlu, zgodnie z unijnymi dyrektywami, muszą posiadać legalizację. Legalizacja to potwierdzenie z Urzędu Miar dotyczące precyzji pomiarów naszej wagi. Każda waga sklepowa z legalizacją, zakupiona od uznanego producenta, gwarantuje użytkownikowi spokój na pierwsze trzy lata użytkowania wagi. Później, raz na 25 miesięcy, musi on pamiętać o poddaniu urządzenia ponownej legalizacji. Informacje dotyczące legalizacji znajdują się na tabliczce znamionowej zamontowanej na wadze. Po dokonaniu legalizacji ponownej, urzędnik wzbogaca bliskie otoczenie tabliczki o trzy hologramy, które informują o prawidłowym przebiegu procesu i dacie jego odbycia się. Dzięki temu użytkownik ma stały wgląd do informacji, kiedy ostatnio poddawał swoje urządzenie legalizacji i dokonując łatwych obliczeń, może sprawdzić, jak długo legalizacja jest jeszcze ważna. Obowiązkiem właściciela jest również dbanie, by naklejki pozostały czytelne i w dobrym stanie przez cały okres trwania legalizacji.

Terminowe legalizacje są ważne nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy i kary, które przy ich braku mogą pojawić się w razie jakiejś kontroli. Przede wszystkim testy wykonane przez urząd gwarantują nam, że nasze urządzenie jest w pełni sprawne, co wpływa na jakość obsługi klienta.