Używane szalunki do wykopów nawodnionych

Wybór szalunków do wykopów nie należy do najprostszych, ponieważ każdy grunt charakteryzują inne parametry techniczne. Podejmując się realizacji budów, szczególnie jeśli przedmiotem realizacji są bardzo duże obiekty, nigdy nie wiadomo, z jakimi warunkami będziemy mieli do czynienia. Inaczej zachowują się jednak grunty nawodnione i niespoiste, a inaczej jeśli pracujemy z iłami i glinami.

Szczelne szalunki do nawodnionych gruntów

szalunki do wykopów używaneNajwiększym problemem są oczywiście grunty, w których poziom zwierciadła wody gruntowej znajduje się powyżej poziomu posadowienia obiektu. W takich sytuacjach nie mamy wielu możliwości – musimy wykorzystywać ścianki szczelne. Kupując grodzice pół roku temu, zdecydowałem się na szalunki do wykopów używane. Doskonale wiem, że kupowanie nowych jest nieopłacalne, szczególnie że my realizujemy tego typu inwestycje stosunkowo rzadko. Jeden z moich kolegów przebranżawiał swoją firmę i całkowicie rezygnował z robót ziemnych. Dlatego sprzedawał grodzice, które kupił niespełna rok szybciej. Oczywiście przed zakupem pojechałem je zobaczyć i muszę przyznać, że były w prawie nienaruszonym stanie. Wiedziałem, że wykorzystywał je tylko przez kilka miesięcy na jednej z prowadzonych przez siebie inwestycji. Dlatego nie musiałem obawiać się o ich stan techniczny, który dodatkowo potwierdzony był przez obowiązującą gwarancję producenta. Tydzień temu odebraliśmy detale z magazynu, a dzisiaj pierwszy raz je wykorzystaliśmy.

Na początku moi pracownicy nie do końca wiedzieli, w jaki sposób zabrać się za montaż ścianki szczelnej. Na szczęście szybko rozwiałem ich wątpliwości, dokładnie tłumacząc i pokazując im instrukcję wydaną przez producenta. Montaż trwał prawie cały dzień z uwagi na to, że teren inwestycji jest bardzo duży.