Termokurczliwe zamykanie opakowania

Na rynku pojawiły się różne maszyny do pakowania w folię termokurczliwą, w zależności od zastosowania. Przeznaczone są przede wszystkim do celów przemysłowych. Jedne są mniejsze, inne większe. To zależy od branży, jaką się zajmujemy. Warto jednak na wstępie omówić działanie maszyny zamykającej produkt w specjalną folię.

Działanie pakowarki termokurczliwej

pakowanie termokurczliweMaszyny do pakowania termokurczliwego wyglądają na dość skomplikowane, choć wykorzystują kilka prostych mechanizmów. Do ich działania potrzebne są dwie rolki specjalnej folii polietylenowej, która pod wpływem wysokiej temperatury zaczyna się kurczyć, szczelnie zamykając opakowanie. Produkt trafia do specjalnej kurtyny, w której wokół niego tworzy się rękaw. Następnie trafia do tunelu grzewczego, gdzie zostaje skutecznie obkurczony. Istnieją na rynku min. maszyny kloszowe, dzięki którym pakowanie termokurczliwe jest bardzo ułatwione. W przypadku działalności handlowej zapotrzebowanie na szybie, proste i tanie rozwiązania wciąż rośnie. Pakowanie termokurczliwe może się odbyć przy pomocy automatycznych zgrzewarek charakteryzujących się modułową budową. Jakość ich wykonania jest adekwatna do ceny. Mają one możliwość pakowania produktu zarówno z tunelem obkurczającym, jak i bez niego. Odznaczają się wyższą produktywnością, a także zastosowaniem zarówno folii termokurczliwej, jak i polietylenowej. Spotykane są także pakowarki przepływowe, dzięki którym pakowanie termokurczliwe może obejmować różne formaty produktu.

Każdy przedsiębiorca spożywczy lub chemiczny wybierze inną pakowarkę termokurczliwą, w zależności od branży jaką się zajmuje. Obecnie wiele produktów pakowanych jest tą metodą min. kosmetyki, alkohole, wina, słodycze, drewno, tkaniny, napoje, konserwy i wiele innych.