Segregując odpady dbamy o środowisko

 

W ramach coraz powszechniejszego troszczenia się o środowisko, ostatnimi czasy bardzo popularna jest segregacja odpadów. W związku z tym w moim gospodarstwie domowym pojawiły się różne pojemniki przeznaczone na różnego typu odpady. Szczególnie interesujący jest fakt, że poprzez segregację śmieci można trochę zaoszczędzić na czynszu.

Kosze z kodami umożliwiają sprawną segregację

kody odpadówW chwili obecnej podczas podpisywania umowy najmu niezbędnym jest zdeklarowanie czy osoba wynajmująca będzie segregować śmieci czy też nie. Na podstawie tej deklaracji wyliczana jest opłata za wywóz odpadów a co za tym idzie czynsz administracyjny. Moja rodzina zdecydowała, że będziemy segregować śmieci żeby być w zgodzie ze środowiskiem. Zamówiliśmy więc na aukcji internetowej kosze do segregacji odpadów. Każdy z nich jest w innym kolorze i jest przeznaczony dla innego rodzaju śmieci. Odpady suche, odpady mokre, plastiki czy szkło można się w tym pogubić. Na pojemnikach producent umieścił różnego rodzaju oznaczenia, które ułatwiają ich użytkowanie. Są to tak zwane kody odpadów. Każdy pojemnik ma swój własny, niepowtarzalny kod na podstawie, który przypisuje do niego określony typ śmieci. W internecie można znaleźć na ten temat mnóstwo wpisów. Część z nich jest pozytywnych, część negatywnych. Niektórzy uważają, że taki system znakowania koszy ułatwia ich użytkowanie, inni zaś twierdzą, że jest to niepotrzebne utrudnienie. Po tygodniu użytkowania pojemników bardziej przychylam się do tych pierwszych.

Jeśli nie jesteśmy pewni jakie odpady możemy wrzucić do danego pojemnika zawsze można wyszukać zestawienie po kodzie w internecie. Jest to wygodne z punktu widzenia poprawności segregowania odpadów. Wszyscy jednogłośnie zdecydowaliśmy, że jak tylko przyjdą nowe tusze do drukarki wydrukujemy jedną taką listę i umieścimy w miejscu ogólnodostępnym dla wszystkich domowników.