Rozród bydła mlecznego – cechy przekazywane przez samca

Hodowcom bydła mlecznego najbardziej zależy na tym, by krowy dawały jak najwięcej mleka. Im więcej mleka produkują krowy, tym więcej mleka na sprzedaż. Krowy doi się raz dziennie, wcześnie rano. Obecnie wykorzystuje się do tego specjalne maszyny, dojarki automatyczne, które pozwalają na bardzo dokładne pobranie mleka i oszczędzają czas hodowców.

Wybór nasienia seksowanego, czyli ingerowanie w płeć cielaka

nasienie buhajów rasy mlecznejOczywiście zwierzętom trzeba zapewnić odpowiednie warunki zoohigieniczne. Zmorą dla hodowców jest mastitis, czyli zapalenia wymienia, które wyklucza krowę z produkcji mleka na sprzedaż. Mleczność krowy zapisana jest już w genach. Dlatego tak ważny jest wybór nasienia buhaja do inseminacji. Teraz możliwości są ogromne, bo istnieją specjalne banki nasienia. Wystarczy przejrzeć katalog i wybrać odpowiednie nasienie na podstawie wyboru cech buhaja. Buhaj wraz z nasieniem przekazuje większość cech – również cechy odpowiadające za mleczność. Jeśli chodzi o nasienie buhajów rasy mlecznej, to większość hodowców bydła chce, by było to nasienie seksowane. Nasienie seksowane daje duże możliwości ingerowania w płeć cielęcia. Wiadomo, że hodowcy bydła mlecznego będą chcieli, by na świat przyszła samica (krowa), bo to ona daje mleko. Aby było znacznie większe prawdopodobieństwo tego, że urodzi się cielę – krowa, wykorzystuje się właśnie nasienie seksowane.

Większość cech przekazywanych jest na cielę po linii samca. Niektórzy hodowcy decydują się nawet na zakup nasienia od buhajów zagranicznych. Takie nasienie jest droższe, ale koszty zwrócą się później. Rzadko wykonuje się obecnie kojarzenie naturalne bydła, które jest niebezpieczne i prowadzi do urazów zwłaszcza w obrębie kończyn. Popularniejsze jest zastosowanie sztucznej inseminacji, która jest metodą łatwą i szybką, nie przynosi żadnych komplikacji.