Rozliczanie dochodów z Niemiec krok po kroku

 

Istnieją biura podatkowe, które pomagają w rozliczaniu podatku w krajach takich jak np. Niemcy. Akurat w tym kraju do rozliczenia potrzebna jest karta podatkowa. Jeśli pracownik posiada już taką kartę, powinien ją wysłać do biura, a biuro odeśle dokumenty, które są niezbędne do rozliczenia podatku.

Wysyłanie niezbędnych dokumentów do biura podatkowego

zwrot podatkuOczywiście są też łatwiejsze sposoby – dokumenty można pobrać samodzielnie przez internet. Trzeba tylko poszukać na stronie biura podatkowego zakładki „dokumenty do pobrania”. Podpisane dokumenty wraz z ankietą należy wysłać do wybranego biura podatkowego. Potrzebna jest też kopia karty podatkowej. Aby podatek został rozliczony, trzeba zapłacić za taką usługę. Konieczne jest więc wykonanie opłaty zgodnie z cennikiem. Na ankiecie wybiera się zazwyczaj opcję płatności po rozliczeniu. Szczegóły znajdują się zawsze w cenniku usług. Całą resztą zajmie się już biuro podatkowe, a wszystko zostanie zrobione tak, by pracownik jak najszybciej otrzymał należny mu zwrot podatku – biuro zazwyczaj szybko dokonuje rozliczenia, jeśli otrzyma wszystkie niezbędne dokumenty. Pozostanie już tylko czekać na korespondencję z Niemiec, która dotrze do podatnika. Większość biur podatkowych w Polsce podaje obecnie adresy korespondencyjne swoich klientów – wszystko po to, by mieli oni możliwość wglądu w przebieg rozliczenia na każdym etapie.

Jak widać, rozliczanie dochodów w Niemczech wcale nie należy do takich trudnych zadań – zwłaszcza jeśli korzysta się z pomocy profesjonalnego biura. Obecnie w Polsce znaleźć można całe mnóstwo takich biur, które rozliczają podatników pracujących poza Polską – nie tylko w Niemczech, ale i wielu innych krajach. Warto zapoznać się ze schematem działania danego biura i dowiedzieć się, jak szybko przebiega proces rozliczenia.