Rodzaje rębaków do drewna

Trudno sobie obecnie wyobrazić jakąkolwiek firmę branży drzewnej nie posiadającej w swoim wyposażeniu jakiegoś modelu rębaka. Jego posiadanie wiąże się bowiem z korzyściami wynikającymi z możliwości sprzedaży zrębków drzewnych pozyskanych z gałęzi i innych odpadów. Oprócz aspektu ekonomicznego ważny jest również ekologiczny.

Mechanizmy tnące rębaków do drewna

rębak tarczowyKlienci mają dostęp do bardzo zróżnicowanej oferty producentów rębaków do drewna co umożliwia im dokonanie najlepszego doboru urządzenia do potrzeb i zakresu działalności. Przede wszystkim mogą wybrać preferowane przez siebie źródło napędu, którym może być silnik elektryczny, spalinowy lub ciągnik. Wszystkie wymienione kategorie rębaków mają podobną budowę składającą się z kilku modułów. Są nimi lej podawczy blaszany, źródło napędu, mechanizm tnący tarczowy lub bębnowy oraz ramię wyrzutowe. Pomimo podobieństw różnią się między sobą funkcjonalnością i wyposażeniem dodatkowym. Wszystko zależy od producenta na jakie rozwiązania postawił. Różnice między rębakami występują też ze względu na rodzaj zastosowanego mechanizmu tnącego. W ofercie producentów dostępny jest rębak tarczowy oraz bębnowy. W przypadku rębaka tarczowego noże tnące wykonane z wysokogatunkowej stali narzędziowej umieszcza się w różnej liczbie na stalowej tarczy oraz przeciw nóż na obudowie. Bębnowy mechanizm to walec z nożami tnącymi. Trwa dyskusja, który z nich jest wydajniejszy lecz jest ona nie rozstrzygnięta. Oba rozwiązania mają swoich zagorzałych zwolenników.

Najważniejsze z punktu widzenia użytkownika jest to, że otrzymują od producentów sprzęt najwyższej jakości zapewniających odpowiednią wydajność i bezpieczeństwo pracy. Nowoczesne rębaki to konstrukcje bardzo solidne, zdolne znosić bardzo duże przeciążenia jakim są poddawane podczas pracy.