Przykłady wdrożenia rozwiązań bazujących na przenośnikach taśmowych

W przypadku zakładów przemysłowych bardzo ważnym pojęciem jest automatyzacja produkcji. Stosując nowoczesne rozwiązania przedsiębiorstwa produkcyjne są w stanie w znaczący sposób poprawić potencjał wytwórczy oraz obroty. Niektóre rozwiązania są wręcz konieczne w większych zakładach. Poniżej przedstawiono wybrane przykłady z tego zakresu. 

Przenośnik taśmowy zwiększa przepustowość

przenośniki taśmoweAutomatyzacja może obejmować wiele aspektów takich jak chociażby wykorzystanie nowoczesnych układów sterowania, modernizacja maszyn czy zastosowanie robotów przemysłowych. Niektóre z nich są kosztowne jednak zwracają się w przeciągu roku lub dwóch co sprawia, że i tak są bardzo atrakcyjne. Nie zawsze trzeba jednak dokonywać potężnych inwestycji chcąc zobaczyć efekty. Przykładem rozwiązań, które nie wymagają dużych nakładów są chociażby przenośniki taśmowe, które w znaczny sposób upraszczają procesy zachodzące w zakładzie. Dzięki wykorzystaniu przenośników taśmowych może zostać zautomatyzowany proces dostarczania podzespołów potrzebnych do produkcji na miejsca pracy. Oprócz tego gotowe wyroby mogą być transportowane bezpośrednio do kontrolerów jakości a następnie na magazyn. Pomijany jest tutaj wkład człowieka, który w standardowym rozwiązaniu wykonuje te czynności przy użyciu wózka lub paleciaka. Innym zastosowaniem przenośników taśmowych są sortownie paczek. To właśnie w tych miejscach procesy zachodzące nie były by możliwe bez wykorzystania nowoczesnych przenośników oraz układów sterujących.

W wielu sortowniach wdrażane są bowiem nowoczesne rozwiązania i maszyny, które w dużym stopniu zwiększają przepustowość. Inne wykorzystanie przenośników taśmowych to chociażby montaż urządzeń. Często bowiem w zakładach produkcyjnych można spotkać się z tradycyjnym podejściem. Pracownicy są ulokowani przy taśmie produkcyjnej, a każda następna osoba realizuje kolejną część procesu montażu danego wyrobu.