Przyczyny popularności silników Diesla

 

Silniki znanych marek, zwłaszcza tych niemieckich, nie bez przyczyny kojarzone są z niską awaryjnością i wysoką odpornością na zatarcie, nawet w czasie intensywnej pracy. Temat jest na tyle ciekawy, że warto się niego zagłębić i poznać przyczyny, stojące za solidnością rozwiązań zachodnich marek samochodów.

Przyczyny popularności silnika wysokoprężnego

Vp44Silniki wysokoprężne od dawna używane są za te najbardziej niezawodne nie tylko wśród pasjonatów motoryzacji, ale i typowych kierowców. Uważa się je za synonim długowieczności jak i trwałości na zatarcie. Warto jednak przypomnieć, że silniki Diesla nie miały początkowo tak dobrych opinii. Były uznawane za powolne i wyjątkowo głośne, znacząco odstając w tych kwestach od uznanych silników benzynowych. Dopiero od czasu zastosowania wtrysku bezpośredniego opinia o tym napędzie zmieniła się znacząco. Od tej pory silnik diesla stał się bardziej oszczędny, cichszy nie ustępują pod tym względem silnikom benzynowych konkurencji. Główną przyczyną tego stanu było jednak wprowadzenie do użytku nowoczesnych pomp wtryskowych VP44, które zrewolucjonizowały rynek silników pod względem dostrajania paliwa do komory spalania. Obecnie renoma tego typu silników i stanowiących ich część pomp utrzymuje się, ale zaczynają sprawiać również już pewne problemy, wywołane głównie przez ich elektroniczny system sterowania. Dlatego tez wzrosła popularność warsztatów usuwających tego typu usterki.

Mimo pewnych problemów i niedogodności, silniki Diesla nadal stanowią jedne z najpopularniejszych na polskich drogach, stanowiąc rozsądny balans pomiędzy oszczędnością i niezawodnością działania. Dużym plusem jest tez szeroko dostępność pojazdów wyposażonych w tego typu napędu. Podstawową wadą zaś jest niska ekologiczność tego typu silników.