Podpowiadamy, co jest dobre na kolki?

Nierówna walka do której staje większość rodziców to walka z niewiadomym wrogiem. Niespokojny płacz, podkurczanie nóżek i nieprzespane noce to zwykle kolki. Do dziś nie wiadomo, co je powoduje, ale możemy poszukać rad, co jest dobra na kolki, aby zapewnić dziecku jak największy komfort.

Sposoby dobre na kolkę

co jest dobre na kolki dla noworodkaSzczególnie pierwsze dni z noworodkiem w domu to sielanka. Dziecko je i śpi. Ale już po kilkunastu dniach sielanka ta może się skończyć i zamienić w udrękę. I chociaż każdy teoretycznie wie, co jest dobre na kolki dla noworodka to rodzice często czują się bezradni. Wrzeszczący dzidziuś, który nie chce jeść i nie wiadomo, jak mu pomóc, potrafi sprawić, że rodzice poczują się paskudnie. Warto sobie przypomnieć wtedy słowa położnej ze szkoły rodzenia, która wspominała, jak ulżyć dziecku podczas napadu kolki. Najlepszym sposobem jest przytulenie maluszka i delikatne kołysanie, które uspokoi malca. Warto zapamiętać, że najlepszym kierunkiem jest bujanie „przód-tył”, tak aby ruch przypominał bezpieczne chwile spędzone w łonie matki. Niektóre położne zalecają także, aby wykonywać delikatny masaż dziecięcego brzuszka ciepłą ręką. układając dziecko na pleckach, warto także łagodnie dociskać ugięte w kolankach nóżki dziecka do brzuszka, aby pomóc maluszkowi w wydaleniu gazów powodujących dyskomfort. Po ataku warto odkładać dziecko na brzuszek, tak aby trenowało mięśnie brzucha (i karku), co pomoże szybciej przezwyciężyć bolesne ataki.

Chociaż każdy rodzic wspomina kolki jako koszmar, który trzeba przetrwać, to warto wiedzieć, że w przypadku high need baby, czyli dzieciach o wysokich potrzebach, przy których rodzic nie śpi ponad dobę, konieczna jest konsultacja z neurologiem. Nie warto męczyć dziecka, gdy problem może być poważniejszy.