Odmiany cywilnej broni palnej

Broń przeznaczona do strzelectwa sportowego nie różniła się niemal niczym od swoich odpowiedników, używanych przez służby mundurowe. W wielu przypadkach, strzelcy cywilni używali dokładnie tych samych modeli co funkcjonariusze mundurowi, bardzo często modyfikując broń w taki sposób, by odpowiadała ich technikom strzelania i umiejętnościom.

Broń stosowana przez strzelców cywilnych

broń palnaNajbardziej rozpowszechnioną bronią palną, i zarazem najczęściej wybieraną przez strzelców sportowych i rekreacyjnych były oczywiście pistolety. Pistolet jest uważany bowiem za najbardziej komfortową broń sportową, na której łatwo można było nabierać umiejętności i poznawać techniki strzeleckie. Długa broń palna jest natomiast obłożona większymi restrykcjami niż krótkie pistolety. Karabiny sportowe, zarówno konstrukcje oryginalne jak i warianty wzorowane na broni wojskowej bez wyjątku są wersjami półautomatycznymi, pozbawionymi możliwości prowadzenia ognia ciągłego. W pozostałych aspektach są niemal identyczne ze swoimi wojskowymi odpowiednikami, łącznie z konstrukcją która umożliwia montaż wielu akcesoriów nie tylko ułatwiających samo strzelanie, ale również znacznie poprawiających komfort używania broni. Niektórzy entuzjaści broni palnej zamieniają części karabinów, głównie kolby i osłony luf na odmiany stosowane przez formacje wojskowe, lub też takie które bardziej odpowiadają ich preferencjom estetycznym.

Najbardziej niespotykanym rodzajem broni cywilnej są strzelby gładkolufowe. Są one najczęściej spotykane wśród myśliwych, używających ich do polowań, i bardzo rzadko bywają używane w dyscyplinach sportowych. Należą bowiem do broni najtrudniejszej do opanowania, wymagając bardzo dużej wprawy ze względu na bardzo duży odrzut i niewielką celność w rękach niewyćwiczonego strzelca.