Nowoczesne tłocznie płyt muzycznych

Aby płyta CD mogła powstać, jej wytworzeniem musi zająć się tłocznia płyt, która wykonuje odpowiednie nakłady płyt konkretnego wykonawcy. W Europie oraz na świecie znajduje się wiele tłoczni płyt, z których każda zajmuje się produkowaniem innych wykonawców, a efekty ich pracy są widoczne na półkach sklepów z muzyką, które oferują setki i tysiące tytułów wykonawców polskich i zagranicznych.

Tłoczenia płyt i ich odpowiednie oznaczenia

tłocznia płyt cdKażdą płytę, która została wykonana w konkretnej tłoczni, można zidentyfikować po odpowiednim numerze, który jest umieszczony na wewnętrznej stronie krążka CD. Konkretna tłocznia płyt CD umieszcza swój kod, dzięki któremu możemy rozpoznać odpowiednie tłoczenie danej płyty. Jest to również sposób na bardzo skuteczną identyfikację oryginalnej płyty CD. Dzięki temu, że firmy tłoczące płyty umieszczają odpowiednie oznaczenia, mamy możliwość zidentyfikowania konkretnego wydania płyty oraz upewnienia się, że nie mamy do czynienia z wydaniem pirackim. Tłocznie płyt CD bardzo przykładają się do swojej pracy, a jej efektem jest powstawanie nie tylko samych krążków, ale również poligrafii oraz opakowań. Odpowiednie działy dbają o to, a by na płycie i jej opakowaniu znalazły się numery wydania danej płyty, oraz informacje o tym, kto ją nagrał, kto jest producentem, oraz jaka firma ją wydała. Dzięki temu, kupując płytę mamy okazję prześledzić cały proces nagrywania, produkowania oraz wydawania.

W książeczce dołączonej do płyty zostaje umieszczona także informacje o składzie zespołu. Ważnym elementem całej poligrafii są teksty utworów, które mogą być umieszczane wewnątrz okładki. Do produkcji poligrafii płyt CD, drukarnie tłoczni płytowych wykorzystują wysokiej jakości papier kredowy, który jest odporny na ścieranie i starzenie się.