Nowoczesne metody ocieplania

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele możliwości ocieplenia budynków. Wśród tradycyjnych wyróżniamy znany wszystkim styropian czy wełnę mineralną. Rozwój przemysłu budowlanego umożliwia nowe sposoby izolacji termicznej, zaczynając od płyt PIR, na izolacji natryskowej kończąc.

Izolacja pianą PUR zyskuje popularność

ocieplanie pianąW związku z rosnącym zainteresowaniem budownictwem energooszczędnym i pasywnym coraz większą uwagę przykłada się do odpowiedniej izolacji termicznej budynku, aby uniknąć utraty ciepła ze środka. Ocieplanie pianą poliuretanową pozwala na jednolite i szczelne pokrycie całej powierzchni izolowanej, co nie dopuszcza do powstawania mostków termicznych, przez które ciepło ucieka z wnętrza budynku. Poza dokładnością izolacji i niewielkim ciężarem własnym, kolejną zaletą piany PUR jest jej uniwersalność – wykorzystując różne rodzaje pian, możliwe jest ocieplenie całego budynku, zarówno fundamentów, jak i dachu. Materiał ten ma taką samą klasę odporności na ogień jak styropian, zatem bezpiecznie można z niego korzystać przy tradycyjnym budownictwie. Piana natryskiwana jest przy pomocy specjalnych agregatów na powierzchnię, która ma być ocieplona. W bardzo krótkim czasie zwiększa swoją objętość wielokrotnie i twardnieje, a nałożenie kolejnej warstwy możliwe jest już po 15 minutach. Może być wykorzystywana w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, a podczas ocieplania fundamentu w normalnych warunkach gruntowych nie ma konieczności dodatkowej izolacji wodnej.

Izolacja natryskowa daje na rynku budowlanym wiele możliwości. Jest uniwersalna i sprawdza się różnych warunkach środowiskowych. Doskonale nadaje się przy dociepleniu starszych budynków, czy jako wypełnienie pustki powietrznej w ścianach trójwarstwowych.