Nowe medium hipnozy

Hipnoza jest stosowana w leczeniu wielu schorzeń o podłożu psychologicznym i choć wzbudza pewne kontrowersje, to jest stosowana z powodzeniem przez wielu terapeutów. Wątpliwości dotyczące stosowania hipnozy dotyczą głównie stosunku między lekarzem i pacjentem oraz wpływu hipnozy na psychikę pacjenta.

Stosowanie hipnozy w konferencji wideo

hipnoza onlineKwestią sporną w środowisku medycznym jest wciąż kwestia moralna, wyciągnięcie od pacjenta informacji dotyczących jego życia nie otrzymanych w stanie świadomości pacjenta. Także reakcja osoby chorej i jej zachowanie po sesji hipnotycznej nie jest nigdy możliwe do przewidzenia w stu procentach. Podobnie jednak ma się sytuacja z reakcją osoby wybudzonej ze śpiączki farmakologicznej, jaką jest każdorazowy zabieg anestezjologiczny stosowany przed większością operacji chirurgicznych. Wielu psychoterapeutów stosuje z powodzeniem hipnozę w leczeniu określonych zaburzeń psychicznych, a ostatnio testuje się również skuteczność prowadzenia psychoterapii przy zastosowaniu nowego medium pomocy chorym, jakim jest hipnoza online przeprowadzana na chorych w szpitalu w Sydney. Do testowych terapii wybrano pacjentów z określonymi zaburzeniami psychicznymi i którzy mają bardzo dobry kontakt ze swoim lekarzem prowadzącym terapię. Był to niezbędny warunek do możliwości przeprowadzenia badań testowych, ze względu na mniejszy wpływ osobowości lekarza na osobę leczoną, czym się charakteryzuje hipnoza online i co ma miejsce przy zastosowaniu internetu i konferencji wideo, jako medium terapii.

Możliwości przeprowadzania hipnozy za pomocą medium konferencji wideo, nie zostały jeszcze w pełni eksploatowane i wymagają dalszych badań oraz testów. Bezpieczeństwo pacjenta musi zawsze być priorytetem i wartością niemogącą podlegać jakimkolwiek kompromisom.