Nieniszcząca technika testowania – radiografia

Badania nieniszczące są istotnym aspektem kontroli jakości produktów. Dzięki nim, można przeprowadzić testy, które wykryją nieprawidłowości w strukturze materiału oraz pozwalają na ocenę przydatności produktu do użycia, nie powodując jednak jego zniszczenia. Pozwala to na późniejsze wykorzystanie elementu w przemyśle.

Radiograficzne testy jako sposób na kontrolę jakości

Badania radiograficzneIstnieje wiele badań nieniszczących, a z każdym kolejnym rokiem pojawiają się coraz bardziej nowoczesne. Badania radiograficzne są popularne zarówno podczas diagnostyki zdrowia, jak i podczas testowania jakości materiałów. Radiografia przemysłowa obejmuje wystawienie badanego obiektu na przenikliwe promieniowanie, tak aby promieniowanie przechodziło przez badany obiekt i nośnik zapisu umieszczony po przeciwnej stronie tego obiektu. W przypadku cieńszych lub mniej gęstych materiałów, takich jak aluminium, powszechnie stosuje się generowane elektrycznie promieniowanie rentgenowskie a w przypadku materiałów grubszych lub gęstszych generalnie stosuje się promieniowanie gamma. Nośnikiem zapisu może być przemysłowy film rentgenowski lub jeden z kilku typów cyfrowych detektorów promieniowania. W obu przypadkach promieniowanie przechodzące przez badany obiekt odsłania nośnik, powodując efekt końcowy polegający na tym, że ciemniejsze obszary przepuszczają więcej promieniowania przez część i jaśniejsze obszary, w których przenikało mniej promieniowania. Jeśli w części znajduje się pustka lub defekt, przechodzi więcej promieniowania, powodując ciemniejszy obraz na filmie lub detektorze.

Testowanie elementów przed wprowadzeniem do sprzedaży mogą zapobiec ważnym usterkom, głównie przedwczesnemu zużyciu. Pozwala to na zminimalizowanie kosztów naprawy całego zespołu elementów oraz jest korzystne finansowo dla firm produkcyjnych. Zapewniają także dobrą renomę, ponieważ przedsiębiorstwa, które sprzedają niesprawdzone elementy, szybko bywają okryte złą sławą.