Małe firmy na rynku i pozyskiwanie dotacji unijnych

W dzisiejszych czasach małe i średnie przedsiębiorstwa generują większą cześć wpływów do budżetu państwa. Są więc siłą z którą trzeba się liczyć, ponieważ bez niej gospodarka krajowa, szybko by upadła.

Pozyskiwanie dotacji unijnych wymaga napisania projektu

pozyskiwanie dotacji unijnychTrzeba więc umożliwiać im swobodne działanie oraz rozwój, który przyniesie jeszcze więcej pozytywów. Małe firmy jednak często mają wiele problemów na rynku. Samo założenie własnego przedsiębiorstwa dla wielu ludzi jest już niezwykle ciężkim zadaniem. Jednak tutaj rząd w ostatnich latach się spisał i stanął na wysokości zadania. Dzisiaj ten proces jest bowiem o wiele szybszy i przyjemniejszy dla przyszłego przedsiębiorcy. Nie musi on bowiem przechodzić przez tyle szczebli urzędniczych, a co więcej więcej działań może wykonać za pośrednictwem internetu. Wiele urzędów otworzyło się już bowiem na to medium i posiada specjalne przystosowane portale, do wirtualnej obsługi klienta. Niestety nawet jeżeli przejście przez ten proces jest łatwe, to później nie jest już aż tak różowo. Wszyscy chyba wiedzą, że kwota wolna od podatku jest w naszym kraju przerażająco niska. W innych krajach podnosi się ją, właśnie żeby umożliwiać małym firmą rozwój. Oczywiste jest bowiem, że z reguły pierwsze lata prowadzenia przedsiębiorstwa nie są zbyt różowe. Dodatkowe podatki zmniejszają więc tylko możliwości rozwoju takiej małej firmy. Całe szczęście ratunkiem są jeszcze dofinansowania unijne dla małych firm. Dzięki nim przedsiębiorstwa mogą mieć pieniądze na zakup sprzętu czy promocje. Oczywiście przedsiębiorcy muszą wiedzieć jak napisać projekt o pozyskiwanie dotacji unijnych i złożyć go odpowiednim urzędzie.

Proces przyznawania dofinansowania z unii nie jest bowiem taki prosty. Z reguły więc dotacje unijne dla małych firm dostają tylko najbardziej potrzebujące lub zaradne. Jest to jednak jakaś opcja, która może umożliwić szybki rozwój działalności.