Leczenie objawów menopauzy

Kobieta największe szanse na zajście w ciążę ma w wieku do trzydziestu lat. Po ich przekroczeniu szanse powoli maleją, a po czterdziestym roku życia są już bardzo małe, gdyż jest już mało komórek jajowych, oraz spadła ilość żeńskich hormonów.

Sposoby na radzenie sobie z menopauzą

leczenie menopauzyZa nasze zachowanie, samopoczucie i wygląd, odpowiadają hormony krążące w organizmie. Dlatego jeżeli ich zaczyna brakować, to jest to widoczne i odczuwalne. Menopauza wielu kobietom skutecznie utrudnia życie i może nawet powodować, że się wycofują z życia towarzyskiego. Jednak leczenie menopauzy jest możliwe, choć całkowicie jej zlikwidować się nie da. Przed rozpoczęciem leczenia najlepiej się skonsultować z lekarzem, który poradzi jaka metoda będzie najlepsza, a są dwie. Jedna jest naturalna, a druga farmakologiczna. Naturalne leczenie polega na niwelowaniu skutków menopauzy przez zastosowanie odpowiedniej diety, spożywania produktów, które naturalnie wpływają na poziom hormonów oraz prowadzenie zdrowego i zrównoważonego trybu życia. Bardzo ważny jest systematyczny ruch, dotlenianie organizmu i unikanie sytuacji stresowych. Metoda lekowa, polega na zastosowaniu odpowiedniej terapii hormonalnej, która w sztuczny sposób wpływa na wyregulowanie poziomu hormonów. Leki wyrównują poziom hormonów, przez co likwidują uciążliwe objawy takie jak uczucie gorąca, duszności, bezsenność, czy kołatanie serca. Każda kobieta menopauzę może przechodzić inaczej i inna metoda na nią zadziała, więc lepiej żeby ją wybrał lekarz.

Leczenie należy stosować najczęściej do końca menopauzy, albo do momentu ustania nieprzyjemnych dolegliwości. Nie trzeba żyć w cieniu i rezygnować z dotychczasowego życia, bo są sposoby na walkę z menopauzą, z których warto korzystać i cieszyć się każdą chwilą.