Krótkofalówki dla strażaków

Krótkofalówki były urządzeniami które przydawały się nie tylko służbom porządkowym. Mogły one być również nieocenioną pomocą dla personelu ratowniczego, zwłaszcza podczas działań w strefie zagrożenia pożarowego i konieczności szybkiego udzielenia pomocy osobom poszkodowanym. Jednak do takich celów nie wszystkie urządzenia były odpowiednie.

Radiotelefony do pracy w strefie zagrożenia

radiotelefon strażackiWiele zaawansowanych modeli radiotelefonów posiadało mnóstwo funkcji i różnych trybów działania, i mimo iż były to dodatki przydatne, to jednak oznaczały konieczność zastosowania większej ilości delikatnych układów elektronicznych. Radiotelefon strażacki, zwłaszcza model który miał być używany w strefie zagrożenia, był więc z reguły urządzeniem prostym, łatwym w obsłudze nawet dla osób nieobeznanych w działaniu takowego sprzętu, a jednocześnie bardzo wytrzymałym. Większość modeli przeznaczonych do pracy w jakichkolwiek trudniejszych warunkach posiadała wzmocnione obudowy, chroniące układy elektroniczne przed efektami uderzeń. Tworzywo z którego obudowa była wykonana było również niewrażliwe na wpływ wysokiej temperatury, nawet na wystawienie na działanie otwartego ognia, a łączenia były izolowane warstwą wodoodpornego silikonu. Mimo dość prostego wykonania i braku jakichkolwiek bardziej zaawansowanych trybów pracy, urządzenia do komunikacji, używane przez personel ratowniczy odznaczały się również bardzo dużym zasięgiem i mocą sygnału.

Jako że były często używane w ekstremalnych warunkach, w których zwykłe radiotelefony szybko gubiły lub zniekształcały sygnał, większość posiadała wbudowane wzmacniacze. Oznaczało to niemal dwukrotnie większy zasięg niż typowa krótkofalówka, i możliwość pracy nawet w otoczeniu które odbijało lub pochłaniało sygnał radiowy.