Jak wykonać serię zdjęć sferycznych?

W dobie wszechobecnej cyfryzacji oraz biegnącej naprzód nauki, nie zawsze potrafimy się odnaleźć we wszystkich najnowszych nowinkach technologicznych. Warto jednak czasami poświęcić im odrobinę uwagi, ponieważ czasami takie zainteresowanie może przekuć się w dobrą reklamę dla naszej firmy.

Jak wygląda robienie zdjęć sferycznych?

zdjęcia sferyczneOstatnimi czasy możemy coraz częściej napotkać na stronach internetowych poszczególnych firm, zdjęcia sferyczne, które w przepiękny sposób potrafią zaprezentować naszą działalność na każdej płaszczyźnie. Jest to świetny sposób na rozreklamowanie naszej marki, oraz skuteczne zwrócenie na siebie uwagi potencjalnego klienta. Jak jednak wykonuje się takowe zdjęcia? Wbrew temu, iż dopiero tak naprawdę zdjęcia sferyczne wchodzą na nasz rynek, technika ich robienia powstała już jakiś czas temu. Obecnie niektóre telefonu również posiadają możliwość robienia takowych zdjęć, niemniej ich jakość wciąż pozostawia wiele do życzenia i aby wykonać profesjonalne zdjęcia sferyczne na dzień dzisiejszy, niezbędny jest do tego specjalny sprzęt. Niezbędny zatem nam będzie przede wszystkim dobrej jakości aparat fotograficzny posiadający obiektyw szerokokątny znany powszechnie pod nazwą „rybie oko”. Kąt widzenia takiego obiektywu sięga nawet do stu osiemdziesięciu stopni. Kolejnym niezbędnym przedmiotem jest specjalna głowica do wykonywania zdjęć sferycznych, jaką montujemy na statywie. To dzięki niej wykonane zdjęcia możemy potem idealnie poskładać w całość panoramy sferycznej na komputerze. Następnym krokiem jest ustawienie punktu bez paralaksy, czyli taki wokół którego obracając nasz obiektyw unikniemy zniekształceń polegających na wzajemnym przesunięciu się przedmiotów pierwszego i drugiego planu podczas robienia kolejnych zdjęć. Punkt ten leży w miejscu przecięcia się źrenicy wejściowej z osią optyczną obiektywu pokrywając się ze środkiem perspektywy.

Ostatnim krokiem po wykonaniu sesji zdjęciowej jest już obróbka komputerowa polegająca na łączeniu wszystkich zdjęć w panoramę sferyczną. Jest to najbardziej czasochłonny element całej produkcji zdjęć.  Na końcu wrzucamy podzielone elementy do specjalnego skryptu typu Flash i…gotowe! Możemy cieszyć się pięknymi zdjęciami sferycznymi.