Jak są produkowane cegły formowane ręcznie i gdzie są stosowane?

Coraz częściej w budownictwie i architekturze wnętrz wykorzystuje się cegły formowane ręcznie. Wynika to z faktu, iż cena zbliżona jest do ceny cegieł produkowanych taśmowo, natomiast ręcznie produkowane cegły nadają powierzchniom bardziej przytulny klimat. 

Ojczyzną cegły ręcznie formowanej jest Holandia

cegła ręcznie formowanaW tym kraju ciężko znaleźć budynki, które są pokryte tynkiem, gdyż właśnie tego rodzaju cegły są stosowane jako elewacja. Obecnie cegła ręcznie formowana to nazwa, która wywodzi się z historii produkcji tego rodzaju cegieł, gdyż dziś produkuje się je w sposób zautomatyzowany. Gliny przeznaczone do produkcji cegieł ręcznie formowanych pochodzą z koryt rzek, dzięki temu są bardzo elasyczne. Za kolor cegły ręcznie formowanej odpowiada dodatek piasków, które są odpowiednio wyselekcjonowane. Glinę do produkcji cegieł obtacza się w piasku, a następnie umieszacza się w specjalnie wyprofilowanych formach. Kolejnym krokiem jest proces zagęszczania, gdzie nadmiar gliny zostaje usunięty. Następny etap to suszenie, a po tym odwracanie form  kontrola otrzymanego produktu. Tak powstałe elementy gliny trafiają do pieca. Produkt finalny ma inne właściwości niż tradycyjna cegła, dlatego też należy sprawdzać oznaczenia np. klasę trwałości F2, co będzie oznaczało, że dany rodzaj cegły możemy stosować na zewnątrz budynku. Ograniczeniem stosowania cegieł ręcznie formowanych na zewnątrz budynków może być ich słaba odporność na pył i kurz, jednakże powierzchnie tych cegieł można impregnować specjalnymi nanoimpregnatami. Dzięki temu zabiegowi ich powierzchna będzie odporna na zabrudzenia. 

Jest wiele materiałów budowlanych, które w Polsce nie są dokładnie poznane i mało się z nich korzysta, natomiast w innych krajach, tak jak cegły ręcznie formowane bardzo popularne w Holandii, są niezastąpionym materiałem budowlanym.