Formalności związane z rejestracją spółek

W systemie prawnym rozróżniamy wiele rodzajów spółek. Są to na przykład spółki jawne, spółki akcyjne, spółki cywilne, czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Chcąc zarejestrować firmę, musimy wiedzieć, jaki typ spółki ona przedstawia (zakładając oczywiście, że jest ona spółką) oraz w odpowiedni sposób skompletować dokumentację, potrzebną za zarejestrowania własnie tego typu działalności.

Odpowiednia rejestracja  spółki gwarancją braku problemów

rejestracja spółekW wielu przypadkach, firmy nie zostają nawet zarejestrowane (pomimo powstania sensownego biznesplanu i wizji opłacalności) ze względu na liczne problemy formalne. Rejestracja spółek wymaga wielu godzin spędzonych w urzędach, dziesiątek wypełnionych druków oraz niesamowitego samozaparcia. Polski system prawny niestety nie jest zbyt przyjazny dla osób, stawiających w biznesie pierwsze kroki, chociaż wciąż wdrażane są projekty, które mają pomagać młodym przedsiębiorcom oraz ułatwiać kwestie formalne związane z rejestrowaniem firm. Bardzo ważna jest prawidłowa rejestracja spółki, gdyż tylko w tym wypadku jesteśmy w stanie w sposób dokładny i przejrzysty prowadzić księgowość. W przypadku błędów w księgowości, pojawiają się problemy z końcem każdego roku podatkowego. Błędne dane, bądź złe naliczenie podstawy i rodzaju opodatkowania może prowadzić do licznych nieprzyjemności w urzędach skarbowych, kontroli skarbowych a także kar finansowych. Spółki muszą być świadome swojego stanu prawnego i w sposób jasny prowadzić swoją dokumentację finansową, będąc w każdym momencie gotowymi na wylegitymowanie się odpowiednimi dokumentami.

Problemy formalne są niestety bardzo częste, zwłaszcza wśród młodych przedsiębiorców. Załatwienie numerów NIP i REGON to tak naprawdę dopiero początek drogi, jaką musi przejść każdy początkujący biznesmen. Prawidłowa rejestracja spółki powoduje brak problemów formalnych, a co za tym idzie możliwość jasnego i przejrzystego prowadzenia legalnej firmy.