Dodatki do nagrobków – wazony, donice, lampiony i inne

Kilka tygodni po pogrzebie montowany jest nagrobek na cmentarzu. Instalacją nagrobka zajmują się firmy kamieniarskie. Koszt nagrobka zależy od wielu czynników. Znaczenie mają m.in. wielkość nagrobka, materiał, z jakiego wykonany jest nagrobek oraz elementy dodatkowe znajdujące się na nagrobku.

Pomniki cmentarne wykonywane z eleganckiego granitu

nagrobki siedlceW Polsce nagrobki wykonywane są najczęściej z granitu lub marmuru. Granit jest bardzo solidnym materiałem, odpornym na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Z drugiej strony jest to też materiał kosztowny. Cena jest jednak adekwatna do wysokiej jakości materiału, ponieważ pomnik granitowy to inwestycja na długie lata. Granit nie poddaje się zarysowaniu. Nie ma możliwości trwałego poplamienia płyty granitowej czy też jej przełamania. Jeśli chodzi o nagrobki siedlce, to właśnie pomniki granitowe są wybierane zdecydowanie najczęściej. Duży pomnik granitowy może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście można też kupić mniejsze nagrobki za kilka tysięcy złotych, ale te wykonywane są raczej z marmuru. Granit ma różne odmiany barwne. Można np. zamówić pomnik z eleganckiego granitu czarnego. Jest też granit czerwony, zielony, szary. Oprócz płyty głównej poziomej na nagrobku może znaleźć się też płyta dodatkowa pionowa. Na płycie pionowej wykonuje się złote napisy – imię i nazwisko osoby zmarłej, data urodzenia i śmierci.

Dodatkowo można zamówić specjalny napis okolicznościowy na życzenie klienta. W płycie głównej może znajdować się otwór na posadzenie kwiatów. Zamiast tego można zamówić kamienne donice przytwierdzone do pomnika lub częściej wybierane wazony. Sam wazon na nagrobek może kosztować kilkaset złotych. Z innych dodatków można wyróżnić srebrne krzyże, posągi, lampiony czy nawet ławeczkę obok nagrobka.