Dobre ośrodki leczenia uzależnień

Uzależnienie od narkotyków to choroba, tak samo niebezpieczna, jak alkoholizm. Często również zdarza się, że narkomani dodatkowo uzależnieni są od alkoholu, a alkoholicy od narkotyków, przez co bardzo trudno jest im skutecznie pomóc.

Gdzie znaleźć ośrodek leczenia uzależnień?

ośrodki leczenia uzależnień od narkotykówPowodów, dla których ludzie sięgają po narkotyki jest wiele, jednak najczęściej dominuje niska samoocena, chęć zaimponowania środowisku, czy też zaznaczenia swej obecności w grupie. Weekendowe ćpanie często zamienia się w kilkudniowe ciągi, dokładnie takie same, jak w przypadku alkoholików, gdyż osoba uzależniona nie potrafi walczyć ze swoją słabością, a najczęściej w ogóle nie zauważa problemu. To również znany schemat, polegający na wyparciu tego, że już nie kontroluje się swoich zachowań, a zdobycie kolejnej porcji narkotyków determinuje każdą myśl. Dlatego też istnieją takie placówki, jak ośrodki leczenia uzależnień od narkotyków, które oferują profesjonalną pomoc psychologiczną i lekarską. Zatrudniani w nich są tylko wykwalifikowani terapeuci, którzy znają się na leczeniu uzależnionych od wszelkich substancji psychoaktywnych. Narkotyki mają jednak to do siebie, że niszczą mózg znacznie szybciej niż alkohol, a zmiany, jakie zachodzą mogą być nieodwracalne. Zdarzają się bowiem ludzie, którzy na skutek regularnego, wieloletniego brania uwstecznili się w rozwoju i nie potrafią swobodnie wypowiedzieć logicznie brzmiącego zdania. W takich przypadkach też można pomóc, bowiem dla terapeutów nie ma rzeczy niemozliwych.

Dziś do szufladki z napisem „narkotyki”, zaklasyfikowano także dopalacze, choć wielu specjalistów twierdzi iż są to środki zasługujące na osobną kategorię. Jednakże, jak dotąd, jej nie utworzono, a pacjentów borykających się z uzależnieniem od nich leczy się najciężej.