Co kryje się za symbolem CRMOV5-5?

Codzienne życie człowieka w dzisiejszych czasach nie ułatwia dogłębnej analizy otaczającego świata. Wręcz przeciwnie: ludzie działają coraz bardziej automatycznie i mniej się zastanawiają z powodu coraz łatwiejszego dostępu do wiedzy. Nikt w dzisiejszych czasach nie będzie analizował z jakiej stali zbudowany jest pręt.

Z czego wyrabia się pręty?

26H2MFSprawdzi to w Internecie. A jest to kwestia dość ciekawa, dla tych, którzy są żadni wiedzy. 26H2MF to symbol stali kotłowej, z której wykonuje się, na przykład wspomniany powyżej pręt. Z tej samej stali, czyli symbolu 26h2mf wykonuje się w dzisiejszym przemyśle metalurgicznym wyroby dla lotnictwa, energetyki czy medycyny. Te dziedziny najchętniej wykorzystują stale kotłowe do produkcji ich narzędzi. Stal o symbolu 26H2MF, można znaleźć również pod innymi oznaczeniami, w tym, na przykład 24CRMOV5-5 czy 24 CRMOV 5-5. Jest to stal dosyć popularna, a tym sposobem mało wyjątkowa. Stal ta nie nadaje się do spawania, dlatego najczęściej można spotkać ją w małych, jednoskładnikowych elementach typu: śrubki, nakrętki, wspomniane już pręty czy koła zębate. Właściwością 26H2MF jest odporność na pełzanie, a temperatura turbin z niej zrobiona może dochodzić do sześciuset stopni, z tym, że jest to temperatura graniczna. W okolicach tej temperatury następuje też wyżarzanie odprężające stali, a zmiękczanie następuje w temperaturze o sto stopni większej. Ferrytyczna chromowo-molibdenowo-wanadowa stal kotłowa o podanym symbolu powoli zostaje zastępowana gatunkiem 23H2MF.

Dla zwykłego śmiertelnika powyższe symbole nie znaczą nic. Są one istotne dla specjalistów, dzięki którym powstają części do samolotów, elementy hut i narzędzi chirurgicznych. Są to pozorne drobiazgi, nie wpływające na życie przeciętnego Kowalskiego. Jednak prawdą jest, że bez tych drobiazgów technologia stanęłaby w miejscu.

Zobacz więcej na: steeltrans.com.pl