Błędy w uprawie kukurydzy

Niektórzy uważają, że uprawa kukurydzy jest dziecinnie prosta i że roślina ta nie ma żadnych, konkretnych wymagań. Nic bardziej mylnego! Okazuje się bowiem, że w uprawie kukurydzy popełniamy wciąż wiele błędów. Wśród nich wyróżniamy przypadkowy wybór odmiany, a także niewłaściwą porę siewu.

Jak uprawiać kukurydzę?

nawóz do kukurydzy płynnyJednak wśród najczęściej popełnianych błędów podczas uprawy kukurydzy, powtarza się nieprzemyślane nawożenie. Najczęściej mówi się o niewystarczających dawkach nawozów i aplikacji w niewłaściwych terminach. Jeśli dobierzemy nieodpowiednią dawkę nawozu, może okazać się, że kukurydza ma nieodpowiednią dawkę substancji pokarmowych, a co za tym idzie – plony są mniejsze. Bardzo dużo osób nie uwzględnia dla tej uprawy mikroelementów. Tak naprawdę kukurydza potrzebuje cynku i boru, ale także magnezu i siarki. Jeśli nie znamy się na nawożeniu, najlepszy będzie nawóz do kukurydzy płynny. Jest on wieloskładnikowy, dlatego tym samym wyeliminujemy ryzyko związane z niedoborem substancji. Proporcje składników zastosowane w nawozach płynnych są dobrane odpowiednio dla kukurydzy. Wśród błędów dotyczących uprawy kukurydzy wymienia się także niedokładne odchwaszczanie. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że konsekwencje niedokładnego odchwaszczania mogą być poważne dla plonów. Pamiętajmy także o tym, że nie wolno nam lekceważyć szkodników. Wśród nich najgroźniejsza jest omacnica prosowianka. Jednak to nie jedyny szkodnik, atakujący kukurydzę.

Istnieje wiele poważnych błędów w uprawie kukurydzy, które są powielane przez wiele osób. Dlatego zanim zaczniemy przygodę z uprawą kukurydzy, zastanówmy się, czy jesteśmy w stanie zapewnić jej warunki, których tak naprawdę potrzebuje. Jeśli nie, to zdecydujmy się na mniej wymagające rośliny.