Akrylonitryl butadien styren

Prawdopodobnie większość z was już próbując odczytać tytuł tego tekstu, zaczęła zastanawiać się, o co chodzi. W rzeczywistości, tworzywo, którego nazwa została zamieszczona w tytule, jest wam wszystkim doskonale znana, przynajmniej ze słyszenia. Jeśli ograniczycie całą nazwę do trzech liter, będących inicjałami tych trzech wyrazów, otrzymacie na pewno znany wam skrót ABS.

Zastosowanie akrylonitrylu butadienu styrenu

styrenABS to skrót, chyba powszechnie już znany, a związany w naszej świadomości z motoryzacją. Akrylonitryl butadien styren to, jak zostało już wcześniej wspomniane, tworzywo z kategorii tworzyw sztucznych, osiąganych w procesie chemicznym z właściwego połączenia trzech substancji wymienionych w pełnej nazwie tego tworzywa. Swoje zastosowanie znajduje głównie w przemyśle motoryzacyjnym, głównie ze względu na swoje szczególne właściwości. Tworzywo to bowiem, ze względu na swoją gęstość, charakteryzuje się dużą twardością i wytrzymałością na różnego rodzaju zarysowania. Jednocześnie posiada dość spore właściwości izolacyjne w pewnym zakresie temperatur. Cechuje się średniego rodzaju odpornością na działanie substancji chemicznych takich jak kwasy, zasady i tłuszcze, co ogranicza jego zastosowanie do produkcji nadkoli, różnego typu przycisków i kratownic montowanych w samochodach. Ze względu na fakt, iż akrylonitryl butadienu styrenu nie jest toksyczny, znajduje on swoje zastosowanie również w produkcji zabawek i sprzętu sportowego.

Części wytwarzane z omawianego powyżej tworzywa, umieszczane są w takich miejscach samochodu, które nie są narażone na zbyt długie działanie promieniowania słonecznego i światła w ogóle. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż tworzywo to jest niezwykle wręcz wrażliwe na ich negatywne oddziaływanie.